Architektura, wnętrza, grafika

Menu

Projekty

Social

Styl japandi

Styl Japandi to trend w designie wnętrz, który łączy w sobie estetykę skandynawską i japońską. Nazwa „Japandi” jest zbitką słów „Japanese” (japoński) i „Scandi” (skandynawski). Ten styl charakteryzuje się prostotą, minimalizmem, oraz funkcjonalnością, będąc jednocześnie ciepłym i przytulnym.

Kluczowe cechy stylu Japandi to:

  1. Naturalne Materiały: W stylu Japandi dominują naturalne materiały takie jak drewno, kamień, bambus, oraz tkaniny naturalne jak bawełna czy len.
  2. Prosta Kolorystyka: Kolorystyka Japandi to przede wszystkim stonowane, neutralne barwy. Biel, szarości, odcienie beżu i brązu, oraz delikatne, naturalne kolory są powszechnie stosowane.
  3. Minimalizm i Funkcjonalność: Tak jak w skandynawskim i japońskim designie, w Japandi panuje zasada „mniej znaczy więcej”. Meble i dekoracje są proste, funkcjonalne, bez zbędnych ozdób.
  4. Łączenie Tradycji z Nowoczesnością: Styl ten często łączy tradycyjne elementy japońskie, takie jak przesuwne drzwi Shoji, z nowoczesnymi, prostymi meblami w skandynawskim stylu.
  5. Związek z Naturą: W Japandi dużą rolę odgrywa bliskość natury. Wnętrza często są ozdobione roślinnością, a duże okna pozwalają na bliski kontakt z otoczeniem zewnętrznym.
  6. Rzemiosło i Jakość: Ważna jest wysoka jakość wykonania, często ręczna robota i dbałość o szczegóły.

Styl Japandi to odpowiedź na potrzebę tworzenia spokojnych, uporządkowanych przestrzeni, które są jednocześnie ciepłe i przytulne. Jest to styl szczególnie popularny wśród osób ceniących minimalizm, ale poszukujących też ciepła i naturalności w swoim otoczeniu.